Urologija
MOTNJA EREKCIJE
Motnja erekcije ni nevarna, a se življenje zaradi nje zelo spremeni. To ni le težava moškega, ki se z njo sooča, temveč prizadene tudi njegovo partnerko. Spremljajo jo nelagodni občutki, razdražljivost, slaba volja ... Vendar obstajajo načini, kako si pomagati.
Erekcija
Erekcija je normalen fiziološki proces, povezan s kompleksnimi živčnimi in žilnimi interakcijami, ki so posledica spolnega vzburjenja. Ob vzburjenju signali iz možganov prek živčevja v spodnjem delu hrbtenjače potujejo do lokalnih živcev, ki s posebnimi mehanizmi uravnavajo dotok in odtok krvi v spolnem udu. Ti mehanizmi povzročijo sproščanje gladkih mišic v steni dovodnih žil (arterij) v spolnem udu, zaradi česar se lahko spolni ud zelo hitro napolni s krvjo ter nabrekne in otrdi. To stanje imenujemo erekcija.
- v rubriki:
- Urologija
NEKOČ IMPOTENCA – DANES MOTNJA EREKCIJE
Sodobna medicina je o motnji erekcije odkrila že veliko, zato smo se o tem pogovarjali z urologom asist. Bojanom Štrusom, dr. med., ki je strokovnjak za to področje. Predstavil nam je njene značilnosti in vzroke ter sodobne načine zdravljenja.
V zadnjem desetletju se o motnji erekcije govori pogosteje kot v preteklosti. Vendar to najbrž ni le težava sodobnega moškega?
Izraz impotenca je v preteklosti označeval nezmožnost moškega, da doseže in/ali ohrani zadostno čvrstost penisa za normalen spolni odnos. Bolezen ima zelo dolgo brado. Že Leonardo da Vinci je odkril, da je kri tista, ki omogoča otrditev spolnega uda. S to težavo so se moški ukvarjali že dolgo, le govoriti niso želeli o njej in niso je znali rešiti. V prejšnjem stoletju pa si je zdravnik Virag vbrizgal prostaglandin v brecilo penisa in s tem vzpodbudil nehotno erekcijo. To je bil eden prvih korakov v zdravljenju motnje erekcije.- v rubriki:
- Urologija
KAKO ZDRAVIMO BOLNIKE Z BHP
Bolnike z blagimi težavami mokrenja zaradi BHP opazujemo in redno kontroliramo. Priporočamo jim splošne preventivne ukrepe, ki izboljšajo mokrenje - omejitev pitja alkohola in prave kave, mrzlih in šumečih pijač, pa tudi omejitev uživanja začinjenih jedi in podobno. Priporočamo tudi pitje različnih naravnih napitkov.
- v rubriki:
- Urologija
KAKO UGOTAVLJAMO BHP
Kadar se pojavijo težave z mokrenjem, je nujno, da obiščete svojega zdravnika. Presodil bo, če je potreben pregled pri urologu, specialistu za sečila in moške spolne organe.
- v rubriki:
- Urologija
TEŽAVE, KI JIH POVZROČA BHP
Težave z mokrenjem zaradi BHP so najpogostejše in nastajajo največkrat počasi, postopoma in skoraj neopazno. Bolniki jih pripisujejo staranju, ne pa bolezni. V začetku opazijo predvsem, da se jim curek seča slabša in da morajo na vodo tudi ponoči (nokturija).
- v rubriki:
- Urologija
BENIGNA HIPERPLAZIJA PROSTATE
Prostata je moška spolna žleza. Leži pod sečnim mehurjem, med sramno kostjo spredaj in danko zadaj. Ob rojstvu tehta nekaj gramov. V puberteti začne pod vplivom moških spolnih hormonov rasti, tako da doseže v starosti 20 let težo do 20 g in dolžino 3 do 4 cm. Skozi prostato poteka del sečnice, v katerega se stekata semenski izvodili. Sečnica je cev, po kateri se seč izloča iz sečnega mehurja.
- v rubriki:
- Urologija
ZDRAVLJENJE SIMPTOMOV PRI BENIGNI HIPERPLAZIJI PROSTATE
Najpogostejši simptomi, ki spremljajo benigno hiperplazijo prostate, so pogostejše uriniranje, napenjanje ob uriniranju, prekinjajoč in slab curek urina, nujna potreba po uriniranju, težave z začetkom uriniranja, občutek nepopolno izpraznjenega mehurja in potreba po uriniranju ponoči. Benigna hiperplazija prostate lahko povzroči trajne in resne posledice. Zastajanje urina in spremembe v steni sečnega mehurja lahko povzročijo okužbo sečil, nastanek kamnov v mehurju, okvare mehurja in ledvic, uhajanje urina in akuten zastoj urina.
- v rubriki:
- Urologija